Burs Hikayeleri

/

Opal İpek Besili

 

İsmim Opal İpek Beşli. Dokuz yaşımdan beri viyola çalmaktayım. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Betil Başeğmezler ile başladığım müzik eğitimim, 2007 yılında aynı okuldan başarıyla mezun olmam ile birlikte farklı ve çok iyi bir yöne doğru ilerledi. 2007 yılında eğitimimi bitirdikten çok kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu kadrolu sanatçı sınavını kazanarak bu orkestrada asil üye olmaya hak kazandım. Tüm bunların yanı sıra küçük yaştan beri tek hayalim olan yurt dışında yüksek lisans yapma fikrinden asla vazgeçmedim. Bu nedenden dolayı 2011 - 2013 öğretim yılını kapsayan ve Londra’da bulunan Royal Academy of Music (Kraliyet Müzik Akademisi)’nin sınavlarında başarı göstermemden dolayı okul yönetimi tarafından sayılı kontenjandan birinin bana verildiği ve Royal Academy of Music’de egitim almaya hak kazandığım bildirildi.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın bursiyeri olma ayrıcalığına 2011 yılında sahip oldum. Londra’da burs desteği olmadan eğitimimi sürdürebilmem imkansızdı. Fakat bana tanınmış olan burs ile eğitimim süresince Avrupanın en prestijli okulunda eğitim alma olanağını bana sağladıkları için, hayatımın sonuna kadar Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na minnettar kalacağım.

Royal Academy’den derece ile mezun olduktan hemen sonra London Symphony Orchestra (LSO) ile bağlantılı olan ve yine Londra’da bulunan Guildhall School of Music, Orchestral Artistry Bölümü’nde yeni bir alanda eğitim alma ayrıcalığına sahip oldum. İkinci eğitimimde de başarıma büyük katkısı olan bu değerli vakıfa bir kez daha teşekkür ediyorum.

Eğitimim süresince dünyaca ünlü şefler (Sir Colin Davis, Yan Pascal Tortellier, Sir Mark Elder, Pablo Heras Casado, Edward Gardner, Thierry Fischer) ile Barbican Hall, Duke’s Hall, LSO St’Lukes, Royal Institute of British Architechts, Excel ve St James’s Church dahil olmak üzere pek çok yerde konserler verdim.

Bunun yanısıra, Londra Türkiye Büyükelçiliği’nde öğrenim gördüğüm sürede büyükelçimiz olan Sayın Ünal Çeviköz’ün döneminde birçok konser projesinde yer aldım ve takdirlerini kazandım. Bundan dolayı çok büyük onur duydum.

Londra’da dahil olduğum masterclass programları mesleki kariyerim için çok büyük katkı sağladı. Eğitmenlerim James Sleigh ve Krzystof Chorselski, Londra Senfoni Orkestrası viola grup şefi Paul Silverthorne ve yine London Symphony Orchestra üyesi olan German Clavio ile yapmış olduğum çalışmalar mesleki kariyerime çok büyük katkı sağlamışlardır.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bana hayatımın sonuna kadar taşıyabileceğim donanımlı, harika bir eğitim alma şansını vermiştir.