Burs Hikayeleri

/

Sinan Açıkgöz

 

2010 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden birincilikle mezun oldum. 2010 - 2013 yılları arasında İngiltere’de Cambridge Üniversite’sinde doktora yapmak amacıyla Suna ve İnan Kıraç Vakfi’ndan burs aldım. 2010 yılının Ekim ayında başlayan doktora çalışmalarımı Haziran 2014’te bitirdim. O zamandan bu yana aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım.

Doktoramda zemine ve başka yapısal elemanlara mesnetlenmemiş, deprem sırasında ‘rocking’ davranışı gösteren yapıları inceledim. Bu konuyu teorik ve deneysel çalışmalar ve pratik bir uygulama ile irdeledim. Araştırmamın sonuçlarını çeşitli uluslararası konferanslarda sundum ve akademik dergilerde yayınladım. Çalışmalarım sonucunda ortaya çıkan bulgular, ekonomik ve dayanıklı deprem sismik izolasyon teknolojilerinin gelişmesine ve tarihi yapıların dinamik yük kapasitesinin anlaşılmasına katkıda bulundu.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından bu bursla desteklenmeseydim, doktora çalışmamı gerçekleştiremezdim. Bursun ve çeşitli üniversitelerin sağladıkları olanaklarla çalışmalarımı farklı ülkelerde, depremlerin etkilerini gözlemleyerek ve farklı bilim insanlarının tecrübelerinden faydalanarak gerçekleştirme olanağı buldum. Özellikle, deprem sonrası yerle bir olan Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde geçirdigim bir yıl, gelişmiş ülkelerde bile depremin ne kötü sonuçlar doğurabileceğine tanıklık etmeme ve deprem műhendisliğine yaklaşımımızdaki kısıtlamaları fark etmeme sebep oldu.

İngiltere’ye döndüğümden bu yana bilim merkezleri ve festivallerinde deprem mühendisliğinin içeriğini ve önemini topluma anlatıyorum. Aynı zamanda, üniversitede verdiğim derslerle ve tez danışmanlığını yaptığım öğrencilerle araştırmamı geliştirip, ilerletiyorum. Doktoramı bitirdikten sonra başladığım projede, Londra’da eski bir tren istasyonu renovasyonu sırasında; tarihi yapıların nasıl etkilendiğini incelemek amacıyla optik ve bilgisayar alanında geliştirilen yeni teknolojilerin kullanımını araştırmaktayım. Bu projeyle önümüzdeki yüzyılda bizi bekleyen önemli bir sorunu - yaşlanan şehir altyapısının yapı sağlığının nasıl izlenmesi gerektiğini - incelemeyi amaçlıyorum.

İleride yaptığım araştırmanın toplum için faydalı olacağına inanmaktayım. Ancak, benim çalışmalarımın toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için yapılması gerekenlerin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunun da farkındayım. Suna ve İnan Kıraç Vakfı; uzun yıllardır aralıksız olarak öğrencilere verdiği destekle toplumun gelişmesine somut ve önemli bir katkıda bulunuyor. Bu sebeple, bu oluşumun bir parçası olmak bana onur veriyor.